16 Ekim 2007 Salı

Megatrend 'ler Nereye Gidiyor ?

Yatırımcı Mr. Lynch ‘in trendleri anlama yönündeki önerileri şöyle ;

Bir yerden düzenli olarak alışveriş yapma ,orada para harcama ihtimalini görüyorsanız ,bu sizin için bir yatırım fırsatı olabilir.

Başka bir yol ise ;

Megatrendlere baktığınızda ,hangisinin toplum üzerinde en fazla etkiyi bıraktığını anlayabiliyorsanız buda bir fırsat olabilir.

Bu yazıda amaç spesifik bir yatırım tavsiyesi yapmak değil potansiyel yatırım konuları ve megatrendlere dikkat çekmektir.

Web 2.0

Web ‘in gelişimi bir çok yatırım alternatifini ortaya çıkarmıştır. Hızlı gelişir aynı zamanda kolay yıkılabilir.

Kısa bir aradan sonra web fırsatları geri dönmüştür.Artık firmalar daha tecrübeli ve iş modelleri daha iyi tanımlanmakta. Karlılığın algılaması eski ekonomi modelinden farklıdır.Harcamalar ise daha fazla kontrol altındadır.

Web 2.0 yatırım fikirleri nelerdir ?

Open source software iyi bir büyüme gösterecek gibi görünmekte ,

Sosyal iletişim şirketleri ,web tabanlı işlerde etkileyici olmakla birlikte Myspace ,Facebook ,LinkedIn gibi lider konumdaki firmalarla birlikte sektör biraz kalabalık görünmekte . Diğer sosyal iletişim şirketleri ne yapacak ? Bunu söylemek zor .Fakat gözlerini kapa ve yeni bir yatırım için gençler nerede toplanmış onu düşün.

You Tube ‘un yüksek fiyatla satışından sonra video populer olarak durmakta ,teknolojiyle yakınlaşmayla birlikte video daha yaygın olacak , diğer taraftan tv ,cep telefonu gibi rakiplerden dolayı bilgisayarı farklı kılmak gittikçe zorlaşmaktadır.

Geleceğin google ‘ına oranla şimdiki belkide gelişiminin ilk aşamalarında olabilir.,

Global ısınma insanlar üzerinde değişikliklere neden olmakta ,

Etanol alternatif bir yakıt olarak dikkat çekmekte ,

Alternatif enerji kaynakları ,rüzgar değirmenleri ,yakıt pilleri ,güneş enerjisi panelleri ve diğer doğaya zararsız enerjiler tekrar popularite kazanmakta ,

Otomotivde bir çok firma temiz benzin ve etanol tüketen araçlar üretiyor.Hidrojen ve bio diesel ‘de iyi bir yatırım alanı olabilir.

Enerji tasarruflu aygıtlar büyük yatırım potansiyeli taşımakta ,

Bir çok firma Güvenlik alanında kar yaratmaya çalışmakta ,ayrıca e-ticaret güvenliğide ön plana çıkmakta ,

Önceden patlama gösteren sağlık turizm ,eğlence gibi sektörler emekliliğe doğru gitmekte ,Yaşlanmış işler ihtiyaçların farklı şekillerde karşılanması sonrası tekrar patlama aşamasına gelmiş görünmekte .

Megatrendler toplumlar üzerinde önemli değişiklikler yaratıyor ,bu yüzden doğru yatırımı bulacak yatırımcıların önünde büyük fırsatlar bulunmakta .

kaynak : success

Hiç yorum yok: