27 Mayıs 2010 Perşembe

Belirsizlikler İş Fırsatlarını Ortaya Çıkartır

Ayakta kalabilmek , bir çok yöneticinin finansal kriz dönemlerinde öncelikli stratejisidir.

Sağduyulu insanlar büyük belirsizlik dönemlerindeki finansal ve pazarların görünümündeki değişikliklerin anlamının farkındadır.

Neredeyse her gün değişiklik olan ortamlar ise stratejik kazançlar için uygundur.


Asya Coca colanın yöneticisi Daft 1997 yılında bu durumun farkındaydı . Yatırımların kararsızlığa dönmesi ve artan develuasyonlar bir fırtınanın işaretini veriyordu.

Panik ortamı yayılırken ekibi ile yaptığı toplantılarda ortamda görülen yeni büyüme fırsatlarını masaya getirdi.Sonrasında şirket ikinci dünya savaşı sonrasındaki en büyük başarısını gerçekleştirdi.

- Satın alma fırsatlarına konsantre oldu.

- Bir kaç yıl sonra Güney Koredeki en büyük şişeleme tesisini satın aldı.

- Küçük perakende satış yerlerinde gelişim gösterdi. Çin ,Japonya dada benzer işler yaptı.

- Ülkeler çapında planlanmış pazarlama bakışını ,bölgesel stratejilere dönüştürdü ve yerel kahve ve çay markaları satın aldı.

- Alüminyum ,kahve ve pet şişe alım koşullarını yeniden düzenledi.

Bu şekildeki avantajları yalnızca dünya firmaları yaşamamakta.

Asya krizinin başlangıcında Güney Koreli HCB devlet kontrolünde orta ölçekli , ev kredileri veren bir bankaydı.Piyasa değeri ise 250 milyon dolardı.

Cesur Ceo ‘su Kim ile çalışanlarına organizasyon ,strateji ve performans kültüründeki değişikliklerle krizde değişimin önemini kabul ettirdi.2001 yılında başka bir banka ile birleşmenin yolunu açtı.Birleşme öncesindeki değeri ise 2.1 milyar dolara ulaşmıştı.

Bir diğer örnekse 90 ‘ların başındaki Rusyadaki değişimi şansa dönüştüren Roust .

Tüketim ürünleri dağıtıcısı olan firma zora düşen bankaları düşük fiyatla alma olasılığını görmüştü.Fakat parası yeterli gelmedi.Altı ay sonra sağlam bir iş planı yaptı ve işe almak için diğer bankaların üst düzey yöneticilerine götürerek şu an önde gelen tüketici kredisi bankalarından RSB ‘yi kurdu.

Örnekler belirsizliklerin yeni görünümler çıkardığını ortaya koymakta.

kaynak:accessmylibrary

Hiç yorum yok: